امروز:

خلاصه ای از زندگی امام رضا (ع)

» نوع مطلب : زندگینامه چهارده معصوم ،دانستنی ،زندگینامه ،

در یازدهم ذیقعده سال 148 هجری قمری در شهر مدینه و در خانواده حضرت امام موسی بن جعفر(ع) از دامان بانویی پاك نهاد به نام تكتم فرزندی متولد شد كه او را علی نامیدند وی بعدا به كنیه، ‌ابوالحسن و به لقب رضا خوانده شد .علی بن موسی علیه السلام 35ساله و بزرگترین فرزند خانواده خود بود كه پدر بزرگوارش به شهادت رسید و با فضائل و شایستگیهایی كه دارا بود به تصریح پدر در سال 183 ه.ق مسئولیت امامت و رهبری شیعه و حفظ اصول اسلامی را به عهده گرفت. به طور كلی مدت امامت حضرت رضا علیه السلام به سه دوره تقسیم می شود.

 
      * ده سال نخستین ، كه با زمامداری هارون الرشید مصادف بود.
 
      * پنج سال بعد كه در حكمرانی محمد امین فرزند بزرگتر هارون گذشت. 
 
       * پنج سال پایان امامت كه مصادف با حكومت مأمون می شد، ‌و در همین دوره بود كه به ایران دعوت شد و اجبارا ولیعهدی را پذیرفت.
 

زندگی پر بار حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام صرف تعلیم و بیان حقایق اسلام، تصحیح فرهنگ دینی مسلمانان، ‌مبارزه با مستكبران وخلفای غاصب، ‌حمایت از مستضعفین و محرومین،‌ و رهبری نیروهای انقلاب تشیع گردید. مدت بیست سال به وظایف الهی و اجتماعی خوداقنمود، ‌و در ابلاغ كلمه حق سخت كوشید و سرانجام پس از مبارزه و تلاش فراوان بر علیه خلافت بی عباس در سال 203 هجری به دست مأمون به شهادت رسید و در قریه سناباد دفن شد و مرقدش زیارتگاه مسلمانان پارسا و شیعیان جهان گشت.


نوشته شده در : چهارشنبه 10 مهر 1392  توسط : منتظران مصلح .    نظرات() .

برچسب ها: خلاصه ای از زندگی امام رضا (ع) ، امام رضا (ع) ، امام رضا ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات